Zlatodůl Roudný - zlatý poklad

 

 

 

 

 

 

N 49° 37.058 E 014° 48.496

 

Keš vás zavede na opuštěný zlatodůl Roudný, který býval nejvýznamnějším zlatodolem v Rakousku - Uhersku.

Zlatodůl Roudný je významnou geologickou lokalitou. Hlavní období těžby zde spadá do let 1895 - 1930.

 

Propadliny

Naučná stezka Zlatodůl Roudný vás provede po celé technické památce bývalého dolu a seznámí vás i s místní historií dolování zlata. Geologický podklad tvoří přeměněné horniny moldanubika - pararuly. Zlato se vyskytuje rozptýleno v hornině v jemné žilovině. Mocnější žilovina se vyskytovala v Propadlinách, které byly téměř celé odtěženy.

Naučná stezka Zlatodůl Roudný

Po těžbě zůstaly na jižní straně kopce haldy jemně mletých hornin, které mají vlastnosti písku. Vyskytují se zde specifické teplomilné druhy hmyzu, např. svižník písčinný. Na této části území byla vyhlášena přírodní památka Roudný.

O historii zlatodolu se můžete podrobně dočíst v této publikaci:

Umístění keše:

Keš je umístěna v části zvané Propadliny, kam vás zavede od parkoviště naučná stezka. Keš je umístěna v nerovném poddolovaném terénu, takže doporučujeme opatrnost při pohybu. Celý Roudný je zalesněn, proto může být slabší signál - použijte hint a fotohint.

Další zajímavosti v nejbližším okolí:

Zvěstov – sběr minerálů, Libouň – románská rotunda sv. Václava, zámek s restaurací, Kamberk – muzeum, Ratměřice – naučná stezka, romantický park se sekvojovci,  Louňovice pod Blaníkem – muzeum, infocentrum, Velký Blaník, Malý Blaník, Ostrov – Farma Blaník

 


 

 


copyright © 2023 kamennepoklady.blanicti-rytiri.cz |  realizace Tre.cz |  Přihlásit se