Dolnokralovické hadce

 

 

 

 

 

 

N 49° 41.085 E 015° 06.889

 

Keš ze série věnované geologickým lokalitám Geoparku Kraj blanických rytířů. Keš vás zavede na unikátní lokalitu se zvláštní horninou - hadcem.

 

Keš je umístěna v lese, nedaleko lomu. Keš je dostatečně vzdálena od lomové stěny tak, aby byl odlov bezpečný i pro děti. Přístup doporučujeme výhradně od parkoviště. Do lomu je vstup zakázán! Do lomu je možné celkem pohodlně nahlédnout zpoza plotu.

 

Sběr vzorků: hadec, žilné minerály, sběr možný na výchozech v lese, do lomu je vstup zakázán!

Horninové těleso Dolnokralovických hadců vystupuje na povrch v několika lokalitách navzájem oddělených vodami přehrady Želivka a tělesem dálnice D1. Větší část Dolnokralovických hadců spadá do 1. pásma hygienické ochrany vodní nádrže Želivka, kam je zakázán vstup. Na nejcennějších částech území je vyhlášena národní přírodní památka Hadce u Želivky. Pro veřejnost je přístupným exkurzním objektem násep nedokončené dálnice vpravo od silnice Bernartice-Borovsko. Nachází se zde jednak obnažené hadcové skalky, tak četné druhy hadcové květeny (endemitická kuřička smejkalova, sleziník hadcový, hvozdík kartouzek hadcový a další.

Další zajímavosti v nejbližším okolí: interaktivní expozice Včelí svět v Hulicích, Ledeč nad Sázavou – památková zóna, hrad, Zruč nad Sázavou – zámek, kuličková dráha.


 

 


copyright © 2023 kamennepoklady.blanicti-rytiri.cz |  realizace Tre.cz |  Přihlásit se