Lom u Miličína

 

 

 

 

 

 

N 49° 34.751 E 014° 39.353

 

Keš ze série věnované geologickým lokalitám Geoparku Kraj blanických rytířů. Keš vás zavede k mimořádně zajímavému lomu a skalnímu útvaru Český lev.

Přístup ke keši je nejlepší po značené turistické nebo naučné stezce z Miličína. Ta vás zavede přímo k lomu, do kterého je vstup zakázán! Pokud ale půjdete po značených cestách okolo lomu, nemusíte mít obavy. Vlastní keš je umístěna dostatečně daleko od lomové stěny tak, aby bylo hledání bezpečné i pro děti. Nedaleko keše je pěkný výhled na lom.

Sběr vzorků: silimaniticko-biotitická pararula, drobná křemenná žilovina, sběr možný z valů kolem lomu nebo v suti, do vlastního lomu je vstup zakázán!

V lomu lze pozorovat zvrásnění pararul, na blocích na okraji lomu i detailní strukturu i texturu horniny. Hornina je středně až hrubě zrnitá s agregáty biotitu v souvislých páscích a křemennými žilkami. Lom je ukázkou přírodě blízké rekultivace lomu, byly zde vytvořeny biotopy pro ptáky a další živočichy. Na východní straně hřebene Kalvárie je skála zvaná Český lev. Deskovitá odlučnost horniny má na svědomí přírodní útvar, připomínající hlavu spícího lva. Vrch Kalvárie je pozoruhodný křížovou cestou zakončenou kaplí, z vrcholu Kalvárie se nabízí úchvatný výhled na více než 10 km širokou depresi Blanické brázdy směrem k Mladé Vožici.

Další zajímavosti v nejbližším okolí: Votice – vápencový lom, vyhlídková kostelní věž, Boží hrob, infocentrum, muzeum, klášter, záchranná stanice pro zvířata; Džbány- durbachit; Jankov – památník bitvy u Jankova, NS, Ratměřice – NS, zámecký park se sekvojovci; Mladá Vožice – hrad Šelmberk (vyhlídková věž, historicko-řemeslné vzdělávací centrum)


 

 


copyright © 2023 kamennepoklady.blanicti-rytiri.cz |  realizace Tre.cz |  Přihlásit se