Pískovna u Soutic

 

 

 

 

 

 

N 49° 43.635 E 015° 03.786

 

Keš ze série věnované geoogickým lokalitám Geoparku Kraj blanických rytířů. Keš vás zavede do opuštěné pískovny, kterou kdysi vytvořila řeka Želivka.

 

Keš je umístěna v opuštěné pískovně. Přístup pohodlný od parkoviště, bývá tu mudloprázdno.

Sběr vzorků: glaciální písčité sedimenty, valouny, sběr možný plošně

Rekultivovaná pískovna se zbytkem říčních sedimentů řeky Želivky vyplňující meandrovitý zákrut říčního koryta s bází 6 -14 m nad současnou hladinou řeky. Sedimentární výplň koryta tvořily masívní a šikmo korytovitě zvrstvené písky a písčité štěrky glaciálního divočícího toku. Maximální mocnost sedimentů dosahuje 23 m. Většina byla odtěžena a použita na stavbu přehradní hráze nádrže Švihov. Těžební stěnu připomíná 700 m dlouhý obloukovitý stupeň táhnoucí se po obvodu říčního meandru. Původní říční sedimenty jsou zachovány pouze v Z části lokality. Zde je odkrytý 5 m vysoký profil se dvěma akumulacemi říčních sedimentů.

Další zajímavosti v nejbližším okolí: Zruč nad Sázavou (zámek, park, centrum), Muzeum Štěpánovska a židovský hřbitov v Trhovém Štěpánově, interaktivní expozice Včelí svět v Hulicích, soutok Želivky a Sázavy – romantická vyhlídka ze skály.

 

 

 

 

 

 


 

 


copyright © 2023 kamennepoklady.blanicti-rytiri.cz |  realizace Tre.cz |  Přihlásit se